Sikeresen lezajlott a Strázsa Kulturális Egyesület által június 24-29 között Kászonfeltízen szervezett 7. Kászoni Kézműves Alkotótábor. A hagyományápoló kézműves tábor koncepciója idén helytörténeti téma mentén, Kászon írásos említésének 700. évfordulója köré szerveződött.
A Kézdivásárhely és Csíkszereda között majdnem egyenlő távolságra fekvő Kászonok Székelyföld legelzártabb, de talán legszebb medencéje, igazi értékekkel, természet közeli életformával. A hagyományápolás itt a még jelenleg is életvitelszerűen élő hagyományok tanítását jelenti, ugyanis a településen még ma is a hold járásához igazítják az állattartást, kaszálást, favágást, vagy a veteményezést.
Mivel a 2015-ben megalapított Strázsa Kulturális Egyesület célja Kászonjakabfalva és környéke élő néphagyományainak ápolása és megőrzése, a feledésbe merültek felelevenítése, a téma ezúttal Kászon írásos említésének 700. évfordulója kapcsán is kiteljesedhetett.
A zárókiállítás helyben szőtt jubileumi köszöntője.
Az idei táborban résztvevő 46, 6-14 éves, Kászonból és a környező településekről érkezett résztvevő a kézművesség több ágazatát gyakorolhatták a kászonfeltízi közbirtokosság székhelyén kialakított Strázsa műhelyben, valamint a Vackor Panzióban.
Műhelymunka Vetró Andrással
Így az agyagozást Vetró András szobrászművész irányításával, a nemezelés, szövés hagyományos módjait pedig Kotró Erzsébet, György Zsófia, Balázs Erzsébet helyi oktatók felügyeletével. Az ő munkájukat segítették Aczél Andrea, András Apollónia és Okos Attila önkéntesek.
A Strázsa Műhely szövőszékein ügyes kezek avatott felügyelet mellett dolgoztak
Az évfordulóra való tekintettel a tevékenységek a helytörténet, ezen belül a család és nemzetségek meg az általuk továbbított hagyományok felkutatására összpontosult. Szántó Juhász Lili meghívott családfakutató révén a gyermekek a nemzetségkutatás és családfakészítés területéről szerezhettek elméleti-, és gyakorlati ismereteket. Továbbá a drámajátékba és népi játékokba is belekóstolhattak a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola partnerségével.
A népi mesterségek tanulmányozása mellett a népi játékok is nagy sikert arattak
Az egyesület gyerekeknek szervezett kézműves táborai évente nagy sikernek örvendenek: a helyek idén is a jelentkezések meghirdetésekor szinte aznap betelnek. A Strázsa Egyesület gyerekeknek szervezett kézműves táborainak elindulásától kezdve egyik fontos jellemzője a műhelymunkák és tábori eredmények iránt rendkívül érdeklődő család. A táborok kiemelt ünnepi eseményei a hagyományosan kiállítással és előadással egybekötött táborzáró, amelyre idén is nagy számban csatlakoztak a szülők.
A zárókiállítás idén is örömteli együttlétet jelentett
A jó hangulatú ünnepi együttlét megerősítette eddigi tapasztalatunkat: azt, hogy érdemes a gyerekekre figyelmet fordítani, a gyerektevékenységekbe befektetni, nem csak azért, mert népszerű, hanem azért, mert bennük van a jövő.
Köszönjük a tábor létrejöttét támogatóinknak: Nemzeti Kulturális Alap (NKA), a kászoni közbirtokosságok, Vitos Kerámia, Medix Kft, Equitana Kft, és Kászon Község Önkormányzata.
Köszönet a Strázsa Egyesület létrejötte óta mellénk állt kászoni közösségnek, akiknek ezúton is hálánkat fejezzük ki a támogatásukért. Továbbá szeretnénk megköszönni minden kedves szülőnek, hogy idejüket nem kímélve, vállalva az utazás költségeit, elhozták gyermeküket. Köszönet érte!
Családi címerek, családias hangulat
Szorgoskodás a nemezelő asztaloknál. Pillanatfelvételeink a tábor hangulatából /Fotók: Strázsa Egyesület
A népi mesterségek tanulmányozása mellett a népi játékok is nagy sikert arattak
Varázslat. Így változik takaros szőnyeggé a rongy
Lendületes műhelymunka