Ahogy közelednek a 35. Csoma Napok, ideje bepillantani az idei konferencia izgalmas témáiba! A tudomány, művészet, folklór és hit párbeszédének jegyében olyan előadások kerülnek terítékre, amelyek a múltunk kutatását új perspektívákból közelítik meg. Rovatunkban nap mint nap bemutatjuk az asztalra kerülő kérdéseket, hogy közösen gondolkodhassunk és vitázhassunk róluk. Csatlakozzanak hozzánk, készülődjünk együtt!
TUDOMÁNYOS KONFERENCIA:
"Kőrösi Csoma Sándor – A magyar eredet olvasatai"
A konferencia hagyományosan a Csoma-Napok gerince, ahol idén az etnicitás, tudomány, művészet, folklór és hit kapcsolatát vizsgáljuk. Idén terveink szerint élőben közvetítjük az előadásokat, hogy minél többen részesei lehessenek a párbeszédnek!
Korábbi konferenciáink visszanézhetők YouTube-csatornánkon: itt.
Konferenciánk visszatérő előadója Bognár Ferenc, a magyar őstörténet és ősműveltség amatőr kutatójaként mutatkozik be. A műszaki középiskola után, 1985-1990-ig a Buddhista Misszió Kőrösi Csoma Sándor Főiskoláján végzett tanulmányait követően fordult érdeklődése a magyar őstörténet felé. 2000-ben jelentek meg az e témájú első cikkei, melyek a magyar nyelvi gyökökkel, valamint az ókori nevek magyar vonatkozásaival, továbbá az agy, képességeket irányító mechanizmusaival foglalkoztak. "Mára e három terület adatai - egy koherens kapcsolati rendszert kínálva - összeértek. Ennek tárgyalhatóságát ősműveltségünk kapcsán fejtem ki. Csak jóval később, a 2000-es évek vége felé hívtak meg két felsőszintű magánintézménybe óraadónak, majd lassanként az országban többfelé is tarthattam előadásokat. Eddigi publikációim, (közel 40) több havilapban, hat könyvben, és az internetes Szilaj Csikó, valamint az ősműveltségünk.hu oldalon olvashatóak." - vallja Bognár Ferenc.
Nyitókép forrása.
KIVONAT - Előadónk jelentkezéskor beküldött tájékoztatója:
Hungár és Magyar népnevünk szófejleményei, új olvasatban
Már sokan foglalkoztak Hungár és Magyar népneveink jelentéseivel és vélhető eredeztetésükkel, a hozzájuk társítható szófejleményekkel viszont alig valaki. Érdemesnek tűnik hát összegyűjteni és körüljárni Hungár és Magyar népneveink szófejleményeit. Egyes, mindeddig figyelmen kívül hagyott kulturális viszonyok és körülmények beszámításával, a névfejlemények, új nyelvi olvasatát kínálják az ókori állapotok forgatagának. Az új nyelvi olvasat adatai, összecsengenek mind a krónikási, mind a néphagyományaink által megőrzött hun eredettudat emlékével, megerősítve, határozottabbá és élesebbé téve így nemzeti lelkületünk kontúrját. Sőt érthetőbbé és elfogadhatóbbá teszik a szkíta-hun eredetvonal azon különös hatásait is, melyek mentén egyes népek kulturális felsőbbrendűséget kovácsoltak maguknak, másokra viszont terhes bélyeget sütöttek. Ezek a korai jelenségek és folyamatok ugyan már a feledés ködébe merültek, de sajnos tudattalanul ma is hatnak. Remélhetőleg egyfajta tisztázással finomítható, sőt, esetleg át is hangolható a rólunk rég óta élő téves képzet.
A más népnevekkel adódó párhuzamos nyelvi jelenségek pedig, további tisztázási lehetőségeket teremtenek az ókori soknyelvű történelem forgatagában, kiemelve ezzel a további nyelvi kutatások és egyeztetések jelentőségét. Ezért szeretném felhívni a figyelmet a további kutatások fontosságára! Semmi sem végleges, kellő mennyiségű összecsengő adat gyűjteménye, rendszere, talán egyszer megvitatható szintet fog jelenteni a tudomány számára is, elindítva a vizsgálat és véleményezés folyamatát.
KAPCSOLÓDÓ: 35. Csoma Napok programterv
Bognár Ferenc korábbi előadása konferenciánkon:
Tekintsék meg a tavalyi konferencia előadásainak felvételeit! Várjuk a videók alatt hozzászólásaikat, véleményeiket. Lejátszási listánk:
Kulcsmondatok és kulissza-pillanatok, 7 nap közel 13 percnyi mozgóképbe sűrítve – ahogyan egyesületünk médiaműhelyének diákjai látták: ilyen volt a 34. Csoma Napok a Ferencz Boglárka, Moldovai Kitti, Molnár Fanni, Szabó Renáta és Tasnádi Magor lencséjén keresztül.