Fábián Ernő író, filozófus születésének 90. évfordulója alkalmából szervezett emléknapot október 25-én a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület és Népfőiskola. Egykori tanítványok, rá mentorként tekintő politikusok, meghívott eszmetörténészek, valamint tisztelői koszorúzási ünnepen és emlékkonferencián tisztelegtek a Kovásznán 1934. október 12-én született, és ugyanitt 2001. augusztus 9-én elhunyt személyiségre emlékezve. Az alábbiakban Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke beszéde olvasható.
Abban, hogy nekem milyen a nemzetpolitikai szemléletem, Fábián Ernőnek alapvető szerepe van.
Abban, hogy milyen indíttatásokat és szemléletet kapott az első szabad politikai nemzedék a határon túlról, Fábián Ernőnek alapvető szerepe van.
Abban, hogy a Fidesznek milyen hozzáállása van a nemzethez, arra is rányomta a bélyegét Fábián Ernő tanítványán, Lőrincz Csabán keresztül is.
Abban, hogy ellenzéki politikusok eljönnek Tusnádra, és a határon túli magyarokról árnyaltabban beszélnek, mint korábban, része van Fábián Ernőnek.
Hatással volt a környezetére, ami első sorban Erdélyt és a Székelyföldet jelenti.
Ő első sorban tanár volt, és amikor a nemzet tanárának nevezték el, akkor még ezt az értelmét talán bele sem foglalták, hogy az egész nemzetet tanította az önazonosságra, a nemzetrészek egymás iránti tiszteletére és egy realista nemzetszemléletre.
„Illúziók és ködképek nélkül kapcsolódjunk korunk valóságához.” (Fábián E.)
De arra talán ő maga sem tudott gondolni, hogy beszélgetéseinek a hatása milyen messzemenő lesz itt Erdélyben és a magyar politikai közéletben. Nem is gondolhatott erre 1989-ig. Ő „csak” igényesen, figyelmesen és gondolkodva szemlélte szülőföldjét, Európát és a világfolyamatokat. Veretes értelmiségi módon.
Erdélyi közéleti ember általában gyakorlatias, cselekvési programmal előálló szokott lenni. A nemzethez és szülőföldhöz való ragaszkodás egy kisebbségi helyzetben és egy totalitárius rendszerben őt ilyenné formálta. És mindeközben Gandhi békés hozzáállását sugározta.
Realista nemzetszemléletére, politikai éleslátására és értelmiségi igényességére, és az ezek alapján hozott döntésekre ma is szükségünk van, hogy nemzetpolitikai céljainkat elérjük. Ő ahhoz a nemzedékhez tartozott, aki kimondta és vállalta azt az értelmiségi szerepet, hogy
„személyes példaadásával is szolgálnia kell a közös vállalkozásban fogant feladatokat.” (F.E.)
Emberi példaképünk is volt Fábián Ernő.
Az első szabad politikus nemzedék, a tanítványok nevében tisztelettel adózom Fábián Ernőnek, és vállalom az ő szellemi örökségét a nemzet javára.
Németh Zsolt
Kovászna, 2024. október 25.
Fent: Németh Zsolt beszéde Fábián Ernő szobránál. Lenn(b.-j.): Jeszenovics Róbert Károly alpolgármester, Gyerő József, Kovászna polgármestere és Németh Zsolt és az emlékező közösség a koszorúzáson. Fotók: KCsSKE és Népfőiskola / Szabó Renáta, Tasnádi Levente