2024. október 25-én Fábián Ernő filozófusra, közíróra és pedagógusra, a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület alapító tagjára emlékezünk Kovásznán, születésének 90. évfordulóján.
Az október 25-i, pénteki eseményre 15-17 óra között kerül sor. A program a központi park szoborsétányán Fábián Ernő szobrának koszorúzási ünnepségével kezdődik. Ezt követően Kovásznai Művelődési Ház Ignácz Rózsa termébenmeghívottak, visszaemlékezők, Fábián Ernő életművét értékelők felszólalásával folytatódik, melyre szeretettel várjuk az emlékező közönséget.
A rendezvényen tiszteletét teszi Németh Zsolt, a Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, aki mentoraként tekint Fábián Ernőre.
További részletekkel a későbbiekben visszatérünk.
FÁBIÁN ERNŐ (Kovászna, 1934. október 12. – Kovászna, 2001. augusztus 9.)
Fábián Ernő az erdélyi magyar értelmiség egyik meghatározó alakja volt, akinek munkássága, gondolatai és közéleti szerepvállalása nemcsak a helyi vagy erdélyi közösséget, hanem az egyetemes magyar gondolkodást is gazdagította.
Filozófiai és publicisztikai munkáiban a társadalmi és politikai kérdések mellett az emberi lét alapvető kérdéseivel is foglalkozott. Mint a székelyföldi közösségek egyik szellemi irányítója, tanárként, vitapartnerként és barátként is maradandó hatást gyakorolt mindazokra, akik kapcsolatba kerültek vele.
Sepsiszentgyörgyi középiskolai tanulmányok után a Bolyai Tudományegyetemen szerzett történelem-filozófia szakos képesítést (1956). Illyefalván kezdte tanári pályáját, itt 1956−1959 között az általános iskola igazgatója is volt.
Egyházi esküvője miatt ekkor leváltották és Lisznyóra helyezték. 1960-ban az akkor létesített, jelenleg Kőrösi Csoma Sándor nevét viselő kovásznai líceumba került, ennek igazgatója lett, egyike a Kovászna megye létrehozása után Király Károly körül tömörült elkötelezett helyi értelmiségnek. 1968-tól a Megyei Tükörben kezdett közölni, itt jelent meg többek között Villáminterjú Németh Lászlóval című írása (1970. febr. 21). Ezzel párhuzamosan a Korunk hasábjain közölt tanulmányokat Tájékoztató írásait, könyvelemzéseit, világirodalmi szemléit közli az Igaz Szó, A Hét, Tanügyi Újság, Megyei Tükör és a szegedi Tiszatáj. Vidéki helytállás és korszerű művelődés egységét hirdeti, a nemzetiségi kérdés társadalomelméleti megközelítése, az etnikai tudat szociológiája foglalkoztatja.
1989 után egy ideig közéleti szerepet is vállal: a kovásznai RMDSZ és a Nemzeti Megmentési Front Kovászna megyei szervezetének elnöke, a megyei RMDSZ alelnöke, az országos RMDSZ Tanácsadó Testületének tagja, de aztán visszavonul az aktív politizálástól, a nemzetiségi jogok problémakörében közölt cikkeivel, tanulmányaival próbál hatni az eseményekre. (Forrás)
Megalapítja és – amint maga írja: „a transzilván eszmeiség érvényesítésére” − szerkeszti 1990−1993 között a Kovásznán kiadott Az Ige című folyóiratot. Társszerkesztője volt (Gazda Józseffel és Gazdáné Olosz Ellával) A Kőrösi Csoma Sándor Emlékkönyvnek (Kovászna-Csomakőrös, 1992, 1993). 1993-ban és 1994-ben elnyerte A Hét nívódíját. Kovásznán felavatott emléktáblájának plakettje Vetró András műve. A kovásznai központi parkban 2011-ben felavatott bronz mellszobra Vargha Mihály szobrászművész alkotása.
Önálló kötetei:
- Apáczai Csere János. Dacia, Kolozsvár, 1975. 197 p.
- Az ember szabad lehet: Eötvös József eszmevilága. Dacia, Kolozsvár, 1980. 233 p.
- A tudatosság fokozatai. Kriterion, Bukarest, 1982 (újrakiadás: Kolozsvár, 2004). 81 p.
- A példaadás erkölcse: tanulmányok. Kriterion, Bukarest, 1984. 271 p.
- Az értelem keresése. Századvég Kiadó, Budapest, 1994. 285. p.
- Kovászna: Városismertető. Szociális-Kulturális Egyesület, Kovászna, 1995. (Benkő Gyulával; újrakiadás: Charta, Sepsiszentgyörgy, 2007). 100 p.
- Az élet értelme: Madách Imre filozófiájáról. Triesdess Press, Sepsiszentgyörgy, 1997. 158 p. (szerk. B. Kovács András; újrakiadás: Az élet értelme: Madách filozófiája. Kriterion,
- Kolozsvár, 2012. 154 p.)
- Egy polgártárs a kuckóból: esszék pamfletek. H-Press, Sepsiszentgyörgy, 1997. 156 p.
- (válogatta Bogdán László)
- A megmaradás parancsolatai: Esszé az erdélyiségről mint politikai entitásról. Osiris Kiadó,
- Budapest, 1999. 270. p.
- Görbe fából nem lesz egyenes: a marxi-lenini kisebbségpolitika elméletének és gyakorlatának
- színeváltozásai. Pro-Print Könyvkiadó, Csíkszereda – Bon Ami, Sepsiszentgyörgy, 2001. 167p. (Szerkesztette, jegyzetekkel ellátta Vincze Gábor)
- Naplójegyzetek: 1980–1990. Kriterion, Kolozsvár, 2010. 454 p. (Közzétette, bevezetővel és jegyzetekkel ellátta Bárdi Nándor és Filep Tamás Gusztáv)
Ízelítő az életműből: Fábián Ernő A korszerűség jegyében címmel 1991-ben Kőrösi Csomáról keltezett írása.
Munkásságának teljes bibliográfiája Összeállította Timár Norbert – Bárdi Nándor / Nemzeti Kisebbségkutató Intézet.